Teren parowozowni założonej pod koniec XIX wieku, w której w latach świetności stacjonowało 80 parowozów, to miejsce, gdzie 100 lat później powstał skansen historii kolejnictwa. Na stale poszerzaną ekspozycję składają się parowozy, lokomotywy elektryczne i spalinowe, wagony oraz tabor specjalny taki jak żurawie, pługi śnieżne itp. Część eksponatów utrzymanych jest w stanie pełnej sprawności.
Choć krzyż jest bardzo duży – ciężko dostrzec go jadąc krętymi drogami Raby Wyżnej.
To kolejny (po Czarnej Górze, Pyzówce, Szaflarach i Leśnicy) krzyż opisywany na MotoPodhale.info. Poza Rabą Wyżną i okolicznymi wioskami niewielu wie, że i również tu, z okazji dwu tysiąclecia chrześcijaństwa, stanęła metalowa konstrukcja.
Krzyż, będący dokładną repliką tego, który stoi na Giewoncie, ustawiony jest na zboczach Rabskiej Góry (783 m n.p.m.). Został on poświęcony w Wielki Piątek w roku 2000 przez ówczesnego biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej kardynała Kazimierza Nycza.
Dojazd do krzyża wyznaczają stacje drogi krzyżowej, które ciągną się od kościoła p.w. Stanisława Biskupa Męczennika w Rabie Wyżnej. Później, na wysokości dworca PKP, zaczynają prowadzić nas w górę pomiędzy domami.
Droga jest wąska, stroma i kręta. Większość stanowi asfalt, później betonowe płyty, a ostatnie 100 m – szutrowa, ubita droga. Poruszanie się po zakrętach ułatwiają liczne lustra, dzięki którym można dostrzec nadjeżdżający pojazd.
Namiary GPS: [49°33’37.6″N 19°53’16.7″E]
http://www.drewniana.malopolska.pl/?page=obiekty&id=165
Kościół w Rdzawce na granicy z Chabówką. Położony jest przy 47 Zakopiance na Piątkowej Górze. Czasami nazywany jest też Kościołem św. Krzyża w Chabówce, w Rdzawce lub na Piątkowej Górze. Kościół powstał w 1757 r. na miejscu dawnej kaplicy, W 1994 r. kościół został przez nieznanych sprawców podpalony. Uratowany został tylko dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności: akurat Zakopianką wracała specjalistyczna jednostka Straży Pożarnej z Krakowa. Dzięki błyskawicznej akcji udało się kościół uratować.
Park został założony około 1864 roku przez ówczesnego właściciela Rabki Juliana Zubrzyckiego. Park rozbudował i upiększył kolejny właściciel K.Kaden. Obecnie park zajmuje powierzchnię 30 ha i należy do największych w Małopolsce. Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju znajduje się u zbiegu ulic Wł.Orkana, Parkowej, Nowy Świat oraz Jordana. Główną aleję parku zamyka pomnik papieża Jana Pawła II odsłonięty w 2005 roku. Pomnik znajduje się na tzw. Szlaku Papieskim wiodącym przez Gorce i Beskid Wyspowy.
Na obrzeżach Parku Zdrojowego, przy Alei Jordana znajduje się kompleks Pijalni Wód Mineralnych i Tężni Solankowej. Są to drewniane pawilony, w kształcie rotund. W jednym z nich mieści się sala, w której dostępny jest szeroki wybór wód leczniczych. W drugim funkcjonuje ogólnodostępna tężnia – inhalatorium na wolnym powietrzu. Jest to jedyny tego typu obiekt w Małopolsce. Środek tężni stanowi kolumna obudowana drewnianym rusztem, który wypełniony został gałązkami tarniny.
Kościółek pw. Św. Antoniego Padewskiego z XVIII w. wraz ze starodrzewem na przykościelnym cmentarzu, wpisany jest do rejestru zabytków pod Nr A-218/118 z dnia 25.09.1961 r. Pierwotnie była to prywatna kaplica, wybudowana przez właściciela majątku. Kościółek w Sieniawie drewniany, typowo góralski, od strzechy po „soboty” pokryty gontem, posiadający sygnaturkę. W 1845 r. kościółek otrzymał nowy wystrój wnętrza, nowe figury i obrazy ufundowane przez hrabinę Borowską.
Strona 1 z 2